האם להמשיך לעבוד מהבית גם אחרי הקורונה?

שוק העבודה גורם לשינוי בהרגלים שלנו עוד מימי המהפכה התעשייתית, הביקוש וצורת העבודה שהשתנתה עם השנים גרמה לשינויים מהותיים בחיים שלנו, כמו בתי ספר למשל או מיקום של מסעדות ופאבים. כל אלו נבנו ונבנים לאורך השנים בתיאום כמעט עיוור וללא כל מאמץ לתאם ביניהם, מכיוון שהימצאותו של מקום עבודה מביא עימו לעוד תעסוקה מסביב, בין אם אנחנו מדברים על מקומות בילוי לעובדים או מסעדות ובין אם אנחנו מדברים על בתי ספר וגינות. אבל שנת 2020 הפכה את הקלפים וקרוב ל70 אחוז מהעבודים בכל הסקטורים, עברו לעבוד מהבית – https://www.sahbak.co.il/page/avoda-mehabait

הדברים הטובים

העבודה מהבית תרמה לאיכות הסביבה, זיהום בכבישים ירד עם הפקקים שנעלמו ופחות אורות במשרדים נדלקו מה שהביא לירידה מסויימת באחוזי החשמל. גם לנו כאנשים פרטיים העבודה מהבית לרוב מועילה, כאשר אנחנו אחראים על ניהול הזמן שלנו ועל ההפסקות. אבל מלבד זו אנחנו יכולים להישאר בבגדים נוחים, עם כוס הקפה שלנו ובאמצע לעשות יותר דברים עבורנו. כמו למשל לקרוא ספר לפני העבודה במקום לנסוע או לעשות יוגה או הליכה במקום שעת הפקקים אשר עולות לנו בשעה ורבע בממוצע כל יום.

הדברים הפחות טובים

יחד עם העבודה מהבית הדברים לאו דווקא מסתדרים לכולם, לחלקנו יש ילדים קטנים שגם הם בתקופת הקורונה נאלצו להישאר בבית, מה שמביא אותנו להתעסקות כפולה. גם לדאוג לילדים וגם להיות זמינים למשימות שאותן אנחנו מבצעים מהבית, לאלו אפשר להוסיף את הקושי לפעמים בניהול הזמן כשאנחנו מחוץ למשרד והנה קיבלנו עבודה לא אפקטיבית. אך על מנת לשמור על קצב עבודה נכון וחיובי, חשוב לעשות סדר בשעות העבודה ובזמן טיפול הילדים. כך תוכלו להוציא את המירב גם מהעבודה מרחוק.

בעתיד הקרוב

לא מעט חברות גדולות נענו כי ימשיכו את המתכונת של עבודה מהבית, חלק לא קטן מהן כר החזיר גם לא מעט עובדים אל המשרדים. אבל ככל הנראה שהמתכונת לעבודה מהבית תשתלב בדרך כזו או אחרת בימים שלאחר הקורונה, שילוב זה יכול להעשות במגוון צורות כמו יום אחד מהבית או עוד 3 ימים. כמובן שלבסוף הכל במתכונת כזו תהיה תלויה בסוג העבודה והצרכים בה.