פלאפל ומחוספסות

מה זה אומר להיות ישראלי ?

מה זה אומר להיות ישראלי? האם אלו אותם המאפיינים "הצברים" המוכרים לנו כמו סנדלים, פלאפל, מחוספסות, או משהו אחר – נסתר.

במאמר קצר זה נתייחס להגדרה אחרת לגמרי לישראלי, הגדרה שלא תלויה במיקום הגאוגרפי בכלל.

חוכמת הקבלה מגדירה ישראל כשתי מילים: ישר- אל, כלומר כיוון לבורא, אדם השייך לישראל אומר שהוא מכוון לבורא, נרחיב את הנקודה הזו.

אדם שמתעוררות אצלו שאלות כמו "מה הטעם בחיים ?", "מהי מטרת החיים?", "האם יש תכלית לכל מה שאנו עוברים?", אותו אדם שמתעוררת בו אותה נקודה שבלב, הנקודה שרוצה לצאת ולחקור את המציאות האמתית, ומגיעה בסופו של חיפוש ארוך לסביבה מיוחדת ששם נמצאים אנשים כמוהו שיש להם אותן השאלות, והשאלות האלו לא נותנות מנוח לאדם עד אשר הוא לאט לאט מגלה אמת, אז אפשר לומר שיכול להיות שאדם זה הוא ישראלי.

האדם הזה, שהתעוררה אצלו אותה נקודה שבלב, לא חייב לגור בישראל, לא חייב אפילו להיות יהודי, אלא יש בו רגש מיוחד, מצד אחד מרגיש שהוא גרוע מכולם ומצד שני רוצה להיות אדם, אדם טוב, רוצה לאהוב ולא לשנוא, אותו אדם מגיע לסוג של צעקה, צעקה למי או למה זה לא ברור אבל הוא מקבל הכוונה, הוא מקבל תשובה, דרך שאותה חיפש.

באתר https://delight.co.il/ כתוב שהסיפור של בבל קצת דומה לסיפור של להיות ישראלי, אברהם, אבי האומה קרה "מי להשם אלי", כלומר אברהם אסף את כל האנשים עם אותן שאלות, האנשים היו מפוזרים מאומות שונות וקיבץ אותם לקבוצה אחת שנקראת ישראל היינו ישר אל, מכוונים לבורא, ואותם אנשים שהם לא מאותו עם, מאומות שונות אברהם לימד אותם את האמת, ואותה קבוצה הפכה להיות קבוצת ישראל ועם ישראל.

במידה ומתעוררים בנו השאלות הקיומיות האלו, שאלות של אדם השייך לישראל, כמו אז גם היום אנחנו צריכים לחפש קבוצה כזו מיוחדת שתכוון אותנו נכון, תכוון אותנו לעזור לעולם, תעזור לחי, לצומח ולדומם, והכי חשוב תעזור לאהוב את האחר.